Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podpora obnovitelných zdrojů skončí, Česko na další dotace nemá peníze

26. 4. 2012

Na středeční tiskové konferenci to oznámila předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Stávající podpora obnovitelných zdrojů je podle Vitáskové za hranicí ekonomických možností České republiky.

Zastavení podpory se týká pouze nových zdrojů uvedených do provozu od roku 2014. Netýká se tedy stávajících obnovitelných zdrojů nebo těch, které budou uvedeny do provozu do konce roku 2013.

Při zastavení podpory v roce 2014 budou podle ERÚ náklady na obnovitelné zdroje v letech 2005 až 2034 činit 874,3 miliardy korun. Při zastavení podpory až v roce 2020 by však náklady dosáhly 1072 miliard korun.

Poučení ze solárních elektráren

Řešení ERÚ podle Vitáskové uleví ekonomice i spotřebitelům, u kterých se podpora obnovitelných zdrojů projevuje zdražením elektřiny. Je však podle ní nutné za tímto účelem upravit legislativu. Jen letos stojí podpora obnovitelných zdrojů přes 38 miliard korun.

Náklady na obnovitelné zdroje v minulých letech rostly hlavně kvůli fotovoltaickým elektrárnám, jejichž počet se v důsledku výhodné podpory prudce zvýšil. ERÚ se obává, že by podobný boom nyní mohl nastat i u některých dalších obnovitelných zdrojů jako například biometanu.

I přes zastavení podpory očekává ERÚ, že stát naplní závazek vůči EU, že do roku 2020 obnovitelné zdroje pokryjí 13,5 procenta spotřeby elektřiny.


(zdroj: http://www.novinky.cz/ekonomika/265825-podpora-obnovitelnych-zdroju-skonci-cesko-na-dalsi-dotace-nema-penize.html?ref=boxD)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář