Jdi na obsah Jdi na menu
 


"Time out" v Mladkově: Do hry vstoupí právníci

6. 4. 2011

„Nahrála“ jí početná skupina obyvatel, která se peticí postavila proti chalupářům.
Jak už Deník informoval, na březnovém zastupitelstvu došlo k revokaci usnesení č. 2011/22. Starosta Teodor Šmok vysvětlil, co přesně onen krok znamená: „Na zasedání zastupitelstva obce došlo k revokaci usnesení ve vztahu k uspořádání ankety s právem hlasování vlastníků nemovitostí v obci Mladkov.“ Zastupitelé dali za pravdu skupině 120 obyvatel, která petici podepsala a předložila. „Petice je formulována jako odepření hlasovacího práva majitelům nemovitostí bez trvalého pobytu na katastrálních územích obce Mladkov v anketě k vyjádření stanoviska ve věci plánované výstavby větrných elektráren na území obce Mladkov. S podmínkou, aby se hlasování zúčastnily pouze osoby oprávněné, osoby starší 18 let a mající trvalý pobyt v obci,“ přiblížil znění petice starosta. „Domnívám se, že vedení obce neudělalo moudrý krok, když se nechalo od sto dvaceti voličů podepsaných pod peticí postavit do role soudce, který rozdělí vesnici na ´lufťáky´a místní. V Mladkově a Vlčkovicích je celkem 445 voličů, takže, ať počítám, jak počítám, je pod peticí podepsáno jen 27 procent oprávněných voličů,“ komentuje petici Ivana Marečková.
A jak odpůrci vidí nastalou změnu? „Je to ukázka, jak snadno se dají manipulovat zastupitelé, mnozí z nich možná ani nevěděli, o čem vlastně hlasují. Když se v závěru schůze občané zeptali, co se vlastně tedy tou přijatou revokací mění, nebyli schopni pohotově zareagovat a jednoznačně říci, co tím myslí. Nakonec to tedy vyznívá tak, že nyní není schválena ani anketa, ani referendum,“ sdělila svůj postřeh Ivana Marečková. Anketě ale rozhodně ještě definitivně „neodzvonilo“, usnesení o závaznosti jejího výsledku nebylo revokováno a stále tedy platí.
Pětice zastupitelů nyní vybírá právní firmu, jež posoudí smlouvy obce s investory výstavby větrných elektráren. „Advokátní společnost by měla posoudit platnost jednotlivých smluv, jejich vypověditelnost a případné finanční vyrovnání, vrácení finančních plnění nebo sankce,“ vysvětluje starosta.
A co bude potom? Anketa, referendum, nebo nic? „Ze strany vedení obce dokonce zazněla myšlenka, že pokud by smlouva s investorem byla uznána za dobrou, tak by museli zjistit, jestli by se referendum mohlo konat,“ tvrdí Ivana Marečková. Teodor Šmok se prozatím zdržuje komentáře: „Až bude proveden právní rozbor smluv, zaujme stanovisko zastupitelstvo obce. A jeho závěr nemohu předvídat.“
Petice ale v Mladkově mohla „zadělat“ na patovou situaci. Co když teď oba „tábory“ budou předkládat petice a dojde k „revokaci revokace“? „K případným dalším peticím a postupům, které nemohu zcela vyloučit, se v současné době nebudu vyjadřovat,“ říká Teodor Šmok.

(zdroj: http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/time-out-v-mladkove-do-hry-vstoupi-pravnici.html)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kdo je víc ?

( Jiří P. Mladkov, 15. 4. 2011 18:18)

Vážený pane Urban, U slušného člověka bývalo dříve dobrým zvykem zamést v prvé řadě svinstvo před svým prahem a to pomyslné zrcadlo nastavit nejprve sobě, pak teprve,jsem -li čistý jako padlý sníh,těm ostatním. Ale hlavně to u sebe udělat hned a ne s odstupem času . Pak teprve mohu začít moralizovat, odsuzovat a nastavovat to vaše tzv. pomysl. zrcadlo těm druhým . Kdyby se byli schopni ti,co nejvíce křičí a urážejí ostatní podívat se na sebe do toho vašeho pomysl zrcadla,lezli by zřejmě po vsi pouze kanály a plakali nad sebou že jsou tak znečištěni.

Re: Kdo je víc ?

(urban, 15. 4. 2011 20:02)

Vážený,
Moralizujete, ale slušný člověk se podepíše.To je za prvé.Pokud se Vám líbí, jak jednají zastupitelé se svými voliči, potom není co řešit.To je za druhé.Nečetl jsem a neslyšel od žádného odpůrce VTE, že někde veřejně nebo v písemných dotazech ,nebo že by v diskuzi někoho urážel.To je za třetí.Ono někdy je lepší se pohádat a pěkně si to vyříkat, než dělat to ,co se děje mezi zastupiteli a veřejností. To zanechá daleko větší šrámy ,než ten křik.Nikdo není nikdy dokonalý, ale vše má své meze.A ti co křičí (dle Vás) pokud to aspoň trochu chápete, se snaží aby se i s nimi jednalo jako rovný s rovným, a ne jako s kusem pod číslem popisným na který bere obec od státu určitou finanční částku.A to v podstatě dělají i za Vás.

Re: Re: Kdo je víc ?

(Jiří P. Mladkov , 17. 4. 2011 15:00)

Vážený pane Urbane,odpovídám na Váš poněkud zmatený příspěvek . Diskuze s odpůrci vte, je nemožná,protože diskutovat neumí a z nedostatku argumentů melou stále dokola to stejné, jiné názory než ty jejich je nezajímají ,na jasnou otázku nejsou schopni odpovědět a obyčejný občan už neví ani proč to dělají a jsou-li jejich pohnutky k tomu tak čisté jak hlásají. Ale k věci. Za 1.Slušný člověk se podepíše,když má co do činění se slušnými lidmi. Překvapuje mě, že Vám to tak vadí. Převážná většina vašich příznivců se obvykle nepodepisuje,ale to jsou vaši příznivci, ti nemusí. Za 2. O co Vám jde? Vy jste k výstavbě vte v Lichkově referendum měli i když jak zajisté namítnete - zmanipulované. V Mladkově, " připomínáno již po několikáté a pro ty co to stále ještě nepochopili , znovu" , když se před X lety o záměru výstavby vte jednalo, nebyly proti tomuto záměru vzneseny ze strany voličů připomínky,ani žádné dotazy.Z toho vyplývá že v Mladkově nikdo o referendum nestál i když se vědělo že v Lichkově proběhlo.Kde byli v tu dobu mladkovští odpůrci ? Spali tvrdým zimním spánkem ? Za 3. Jestli jste opravdu nikdy neslyšel jak dovedou odpůrci vte bezostyžně veřejně urážet, tak jste se posledních dvou veřej.schůzí zastupitelstva v Mladkově nezúčastnil a pokud ano ,musel jste totálně ohluchnout.Nejspíš to ale bude tak, že slyšíte je co chcete slyšet a nechutné napadání zastupitelů odpůrci vte na minulých veřej .schůzích za nechutné a sprosté nepovažujete a o slušnosti nemáte ani ponětí.Pokud alespon " trochu chápete," což asi bude problém,tak musíte připustit,že ta komedie,kterou nynější - všiměte - píši nynější odpůrci, ti právě probuzení ,předváděli a předvádějí, jistě šrámy zanechá o tom není pochyb. Za 4. Můžete mě říci, který blázen by chtěl v příštích volbách kandidovat po těchto zkušenostech do zastupitelstva ? Vy a vaši příznivci ?Zkuste to, snad vás někdo zvolí.

Re: Re: Re: Kdo je víc ?

(Urban, 17. 4. 2011 21:01)

Zdravím,
Na Váš článek ,hup sem ,hup tam, máte v podstatě vše odpovězeno o kousek níž.(Kostelecký)
Problém zastupitelů je velice jednoduchý a již jsem ho jednou někde popisoval.Pokud řadový občan není v zastupitelstvu, tak je zcela normální.Chodí do hospody s každým si popovídá,atd.Po zvolení do zastupitelstva začíná pomalu a jistě ztrácet paměť , zrak a sluch. A hlavně, ti s kterými se před svým usednutím v zastupitelstvu obce normálně bavil ,jsou najednou jeho nepřátelé a to jenom např. proto, že s něčím nesouhlasí a nebo na něco poukazují.Je přeci uplně jedno, kdy se kdo ozval proti VTE,tady přeci kráčí o zcela něco jiného. Tady jde o způsob jakým jedná zastupitelstvo a jak bylo vše kolem tohoto záměru sjednáno. Myslím si, že hlavně zastupitel po svém zvolení je určitě více pod "dohledem" občanů a pokud si neuvědomuje ,že právě tato funkce ho zavazuje dodržovat zákony a různé vyhlášky ,s kterými by se z postu své funkce měl seznámit a potom je ctít a dodržovat. Pokud toto není schopen z různých příčin akceptovat ,nemá tam co dělat. Pokud si svoji funkci vysvětluje tak ,že musí být lojální s většinou v zastupitelstvu a tím plní svoji roli zastupitele, tak je to k ničemu.Myslím si, že s volbou nových zastupitelů až přijde čas nebude žádný problém.Je to jenom pro nové zastupitele ponaučení a uvědomění si, že tady jsou pro veřejnost a ne se chovat jako nějaká buňka ,která není nikomu a ničemu povinna předkládat dle zákonů a vyhlášek svá rozhodnutí.A také je řádně zdůvodňovat.

Re: Re: Re: Kdo je víc ?

(Jana, 20. 4. 2011 11:59)

Jiří, jak se podle Vás pozná odpůrce od běžného občana? Na kterou otázku jste nedostal odpověď? Kdo koho konkrétně urážel?Vyslovit nesouhlas nebo mít jiný názor snad není ani urážka ani neslušnost. Trochu nad tím popřemýšlejte, vždyť i Vy ve svém příspěvku opakujete to, čím se ohání zastupitelstvo a nic "nového" jste nevymyslel.

Re: Re: Re: Kdo je víc ?

(Mirek, 22. 4. 2011 7:58)

Jirko, kdyby lidi k referendu nepřišli, pak bych pochopil, že mluvíte o tom, že o něj neměli zájem. Ale když žádné nebylo, tak je to trochu mimo, co píšete ne? V Lichkově ho taky nikdo nevymáhal a obec ho vypsala. My máme i z toho Lichkova jen to, co se nám hodí.

varování

(urban, 20. 4. 2011 7:14)

http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/stredocesky/fotogalerie/2011/04/13/jak-vyrostly-sklady-v-kraji-josefa-lady/

Ten konec ,měl taky určitě pomalý a nenápadný začátek.Jako větrníky Lichkov a Mladkov.

Kdo je víc?

(Zdeněk Kostelecký, 10. 4. 2011 1:57)

Osobně pochybuji o tom, že posouzení smlouvy by mělo být určujícím kritériem pro stanovení dalšího usnesení zastupitelstva ohledně vyhlášení ankety či referanda k záměru výstavby VTE. Jelikož i toto zastupilestvo je v zásadě pro výstavbu VTE. Zároveň se domnívám, že stanovená komise pro výběr právního posouzení je v tuto chvíli v kauze výstavby VTE předpojatá a její další kroky je třeba vnímat jako nástroj investorů, kteří prosazují své zájmy bez ohledu na zájmy všech obyvatel v lokalitě, která je cenná právě pro svoje přírodní bohatství a která zároveň zhodnocuje i jejich příbytky. Dále bych chtěl připomenout, že jsme svědky zastrašování, které je nám do jisté míry iniciováno a zprostředkováno zastupitelem p. Ing. Studeným, který se rovněž angažuje v segregaci obyvatel, kdy jsou upírána práva tzv. "lufťáků", kteří jsou prezentování jako skupina obyvatel, kteří nerozumí a jsou lhostejní ve vztahu k veřejnému zájmu obce. Nevím (resp. vím) proč se zastupitelstvo ( a investor) obává hlasu všech zúčastněných obyvatel, byť jak investoři ve shodě s většinou zastupitelů prezentují produkt realizace výstavby VTE za prospěšný? Jsou tedy obyvatelé, kterých se to týká nesvéprávní a nerovnoprání, aby se mohli k této věci legitimně vyjádřit? Většina zastupitelů se to pravděpodobně domnívá, a proto ruší (revokuje) a schvaluje usnesení, kterými se snaží prosazovat zájmy investorů.

Re: Kdo je víc?

(urban, 10. 4. 2011 7:26)

Výstižné,ale o to více k pláči.Věříme ,že se tento záměr nepodaří uskutečnit a s odstupem času, se o to více na sebe a své jednání budou moci zastupitelé podívat ve svém pomyslném zrcadle.Jde jen o to, jestli to pomůže napravit to svinstvo,kterého se dopustila většina zastupitelů jak v Lichkově tak v Mladkově.Hlavně tím myslím vztahy mezi příznivci a odpůrci.A v Mladkově to nešťastné rozdělení na místní a chalupáře.